Bir Sayfa Seçin
Ortak Fanzin Moda ve Aktivizm

Ortak Fanzin’in ikinci sayısı “Moda ve Aktivizm” şimdi yayında! Fanzine ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret etmeyi unutma! Keyifli okumalar!

İkinci Sayının Konusu

21. yüzyılda birçok konuyla mücadele hâlindeyiz. Fark edelim ya da etmeyelim etkisine maruz kaldığımız birçok dış etmen var. Örneğin bugün içinde bulunduğumuz çevre problemlerini görmemek neredeyse imkânsız: orman yangınları, eriyen buzullar, doğal afetler ve hastalıklar…Bunun yanı sıra artan nüfusun ve aşırı tüketimin yarattığı zararları ve etkilerini de tüm canlılar hissediyor. Fakat tek mücadele konuları bunlar değil.

Peki ya Aktivizm modayı nasıl değiştirir? Ya da Değiştirebilir mi? 

Mücadelelerimizi aktivizm yoluyla gerçekleştirmek bireysel olarak veya toplu hâlde ses çıkarma yöntemi gibi görülebilir. Fakat aktivizm birçok farklı şekilde kendini gösterebilen bir sivil harekettir. Örneğin: protesto, grev, medya aktivizmi, dijital aktivizm, bilgi aktivizmi, feminist aktivizm, eğitim aktivizmi, tasarım aktivizmi, hak temelli savunuculuk gibi birçok farklı türü vardır. Aktivizm, konularına, kapsamına ve işlenişine göre birçok farklı şekilde yapılabilir. Moda alanında aktivizm kendini nasıl gösteriyor keşfetmek için ikinci sayımızı okuyarak yeni bakış açıları kazanabilirsin.

Tekstil ve Tarım

Tekstil ve tarımın bağı nedir? Birbirlerine faydaları veya zararları nedir? Birbirleriyle ilişkileri nasıldır? gibi soruların cevaplarını aradığımız Ortak Fanzin’in ilk sayısı “Tarım ve Tekstil” yayında. Linke tıklayarak ilk sayımızı okuyabilirsin.