Bir Sayfa Seçin

Moda alanındaki dönüşümü yaratacak etkili araçlardan biri olan aktivizmi her yönü ile konuşmaya, tartışmaya ve kurgulamaya katıl!

Odağımızda Ne Var?

21. yüzyılda birçok konuyla mücadele hâlindeyiz. Fark edelim ya da etmeyelim etkisine maruz kaldığımız birçok dış etmen var. Örneğin bugün içinde bulunduğumuz çevre problemlerini görmemek neredeyse imkânsız: orman yangınları, eriyen buzullar, doğal afetler ve hastalıklar…Bunun yanı sıra artan nüfusun ve aşırı tüketimin yarattığı zararları ve etkilerini de tüm canlılar hissediyor. Fakat tek mücadele konusu bu değil.

Biz sistemin neresindeyiz?

Moda sektörüne ele alırsak günümüzde hâlâ çevresel, sosyal ve ekonomik etkileri en belirgin olan sektörler arasında yerini koruduğunu görüyoruz. Ayrıca günümüzdeki üretim şekillerinde insan hakları ve hayvan hakları modanın en önemli ve eksik parçalarından biri.

Bugün moda sektörünün karşı karşıya olduğu birçok problem için dünyanın her yerinde çeşitli kurumlar modanın yarattığı insan hakları ihlâllerine (işçilerin ücretleri, çalışma koşulları, LGBTİQ+ bireylerin temsiliyet hakkı, cinsiyetlerin eşit iş hakkı, hayvan hakları, çocuk hakları, dezavantajlı bireylerin temsiliyet hakkı gibi) karşı harekete geçiyor. Ayrıca sömürgecilik, ve çevre ile ilgili problemlerle de farklı yöntemler ve çeşitli ifade biçimleriyle mücadele ediyorlar.

Peki ya Aktivizm modayı nasıl değiştirir? Ya da Değiştirebilir mi? 

Bu mücadeleyi aktivizm yoluyla yapmak bireysel olarak veya toplu hâlde ses çıkarma yöntemi gibi görülebilir. Fakat aktivizm birçok farklı şekilde kendini gösterebilen bir sivil harekettir. Örneğin: protesto, grev, medya aktivizmi, dijital aktivizm, bilgi aktivizmi, feminist aktivizm, eğitim aktivizmi, tasarım aktivizmi, hak temelli savunuculuk gibi birçok farklı türü vardır. Aktivizm, konularına, kapsamına ve işlenişine göre birçok farklı şekilde yapılabilir. 

BAŞVURU DETAYLARI

unutmayın son başvuru tarihi 5 Ocak 2023 !

‘Moda ve Aktivizm’ başlıklı bu sayımızda, modayı; aktivist eylemleri, sözleri ve duruşları ile değiştiren dönüştüren kişileri, oluşumları ve performanslarını aktaran bir kaynak olarak kurguladık. Bu alanda size ilham veren; içinde bulunduğunuz dönüştürücü kurumları veya moda ve aktivizme dair bildiklerinizi, aktivizmin modayla olan bağını nasıl gördüğünüz, aktivizmin moda sistemlerini nasıl eleştirdiği, neleri değiştirmeye çalıştığı, aktivizmin modanın içinde kendini nasıl gösterdiğini ve neyi temsil ettiğini, sizin onu nasıl hayal ettiğiniz, moda ve tekstil alanında pozitif etki yaratmak için aktivizm ile buluşmuş söyleşileri, ya da yaratıcı deneysel metinleri paylaşmaktan mutluluk duyacağız.

“Moda ve Aktivizm” sayımıza araştırma, derleme ve vaka analizleri içeren yazı ve kolajlarınızla katılabilirsiniz. Moda sektöründen olan veya bu konuda düşünme pratiğini somutlaştırmak isteyen herkes bu açık çağrıya katılabilir. 

Katılım Formatı:

Yazılı metniniz 1800 kelimeyi aşmayacak biçimde ve Microsoft Word veya PDF dosyası hâlinde yollanmalıdır.

Kolaj, illüstrasyon ve çizimlerinizi JPG, PNG formatında yükleyebilirsiniz.

Katılım formuna ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret ediniz.

Tarım ve Tekstil

Tekstil ve tarımın bağı nedir? Birbirlerine faydaları veya zararları nedir? Birbirleriyle ilişkileri nasıldır? gibi soruların cevaplarını aradığımız Ortak Fanzin’in ilk sayısı “Tarım ve Tekstil” yayında. Linke tıklayarak ilk sayımızı okuyabilirsin.